4. Collect Yourselt Urdlogy Ptpsicions (CYUP) prowdes the toowing dats CEBIT I E
ID: 2789483 • Letter: 4
Question
Explanation / Answer
a)
Net income =EBIT - taxes
= 180000 - 180000 * 0.4
= 108000
since 100% of assets if equity , equity = 1080000
ROE = netincome/equity
= 108000/1080000
= 10%
b)
interest = total assets * weight of debt * interest rate
= 1080000 * 25% * 8%
= 21600
net income = (EBIT - interest) * (1 -taxrate)
= (108000 - 21600) * (1-40%)
= 51840
equity = 1080000 * 75% = 810000
ROE = 51840/810000 = 6.4%
c)
their current return is 10% but by borrowing they are reducing return on equity, so,it better to have current capital structure
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.