The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2789429 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 8,000 shares of stock outstanding Market Value Balance Sheet S 45,600 Equity 545,600 Cash Fixed assets 500,000 Total 545,600 Total S 545,600 Instead of a dividend of $1.90 per share, the company has announced a share repurchase of $15,200 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Shares outstanding What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Rouno your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) New stock priceExplanation / Answer
Share price = $545,600/8,000 = $68.20
Shares outstanding:
= Shares-Shares repurchased
= 8,000-$15,200/$68.20
= 7,777.17 shares
New stock price:
Stock repurchase does not affect stock price.
= $545,600/8,000
= $68.20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.