The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2763868 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 9,000 shares of stock outstanding. Market Value Balance Sheet Cash $ 44,600 Equity $ 444,600 Fixed assets 400,000 Total $ 444,600 Total $ 444,600 Instead of a dividend of $1.50 per share, the company has announced a share repurchase of $13,500 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Shares outstanding What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) New stock price $
Explanation / Answer
Current share price=444600/9000=49.4
Outstanding shares= 9000- (13500/49.4)=9000-273.38=8726.72
new share price is same as earlier i.e. 49.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.