As a financial analyst for LLED Manufacturing you are tasked with raising equity
ID: 2789185 • Letter: A
Question
As a financial analyst for LLED Manufacturing you are tasked with raising equity capital. The CEO would like to know by how much the cost of new stock would exceed the cost of common from reinvested earnings (in percent). LLED’s common stock currently sells for $84 per share, the company expects to earn $5 per share during the current year, its expected payout ratio is 44%, and its expected constant growth rate is 5%. New stock can be sold to the public at the current price, but a flotation cost of 3% would be incurred.
Explanation / Answer
Cost of equity=D1/P0+g=5×.44×1.05/84+.05=7.75%.
Floatation cost =3%×84=2.52
Net proceeds=84-2.52=81.48
So, cost of equity=2.31/81.48+.05=7.83%
Cost of new stock would exceed the cost of common from reinvested earnings by .85%
Thank you.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.