2. On her 75th birthday, Gertrude transfers her home worth $700,000 to an irrevo
ID: 2788300 • Letter: 2
Question
2. On her 75th birthday, Gertrude transfers her home worth $700,000 to an irrevocable trust. The trust terms provide that Gertrude has the right to remain in the house for a period of 10 years. At the end of that period, the trust will terminate and the house will be distributed to her issue. (a) At a rate of 8%, calculate the current value of the remainder interest. (Note: this would be a vested gift to the issue). (b) Recalculate the remainder interest if it was contingent on Gertrude surviving the income period.
Explanation / Answer
a) CURRENT VALUE OF THE REMAINDER INTEREST :
= Net worth / (Interest Factor)^ number of years
= 700000/(1.08)^10
= 324235.44
b) Remainder Interest if it was contingent on Gertrude surviving the income period:
= net worth * remainder interest factor taken from lows estate recovery law according to age
= 700000* .47851
=467677.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.