A firm is considering an unusual project of the selling of a machine today that
ID: 2786940 • Letter: A
Question
A firm is considering an unusual project of the selling of a machine today that will result in an immediate inflow of S530. Without the use of the machine the firm will ncur an annuity of outflows of $75 per year that begin at the end of year one, and continue for 6 consecutive years. The required rate of return is 8.30%, what is the project's net present value (NPV)? Place your answer in dollars and cents. If your answer is negative, then indicate this by placing a "minus" sign before the number. Do not use a dollar sign or comma. For example, an answer of negative one thousand one hundred and eleven dollars as 1111 Work your analysis using at least 4 decimal places of accuracyExplanation / Answer
NPV is the difference between cash inflow and cash out flow
Let’s consider cash out flow as annuity, we need to find the PV of that annuity
Present value of annuity is the present worth of cash flows that is to be received in the future, if future value is known, rate of interest in r and time is n then PV of annuity is
PV of annuity= P[1- (1+ r)^-n]/ r
= 75[1- (1+ 0.083)^-6]/ 0.083
= 75[1- (1.083)^-6]/ 0.083
= 75[1- 0.619768158912342]/ 0.083
= 75[0.380231841087658/ 0.083]
= 75[4.58110651912841]
= 343.582988934631
NPV = Cash inflow – PV of cash out flow
= 520 – 343.5829
= 176.41171
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.