You are going to value Lauryn\'s Doll Co. using the FCF model. After consulting
ID: 2786727 • Letter: Y
Question
You are going to value Lauryn's Doll Co. using the FCF model. After consulting various sources, you find that Lauryn's has a reported equity beta of 1.7, a debt-to-equity ratio of 0.4, and a tax rate of 30 percent. Assume a risk-free rate of 6 percent and a market risk premium of 11 percent. Lauryn's Doll Co. had EBIT last year of $56 million, which is net of a depreciation expense of $5.6 million. In addition, Lauryn's made $5.3 million in capital expenditures and increased net working capital by $2.7 million. Assume the FCF is expected to grow at a rate of 3 percent into perpetuity. What is the value of the firm? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in millions rounded to 2 decimal places.) Firm value millionExplanation / Answer
Beta equity = beta asset ( 1 + Debt to equity ratio (1 - T))
T = tax rate = 30% = 0.3
Debt to equity ratio = 0.4
beta equity = 1.7
substitute in the formula
1.7 = beta asset (1 + 0.4(1-0.3))
beta asset = 1.33
rate of return = k
k = rf + beta asset * (market risk premium)
= 6% + 11%(1.33)
= 20.6 %
now find the free cash flow,
FCF = EBIT ( 1-T)+depreciation expenses - capital expenditures - net working capital
= 56(1-0.3) +5.6 - 5.3 - 2.7 = 36.80 million
growth rate = 3% = 0.03
k as we found previously = 20.6% = 0.206
Firm value = [ FCF for current year * (1+ growth rate ) ] / (k - g)
= [36.8 * (1+0.03)] / (0.206 -0.03) = $ 215.25 Million
Firm value = $ 215.25 Million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.