You are going to value Lauryn\'s Doll Co. using the FCF model. After consulting
ID: 2786425 • Letter: Y
Question
You are going to value Lauryn's Doll Co. using the FCF model. After consulting various sources, you find that Lauryn's has a reported equity beta of 1.7, a debt-to-equity ratio of 0.4, and a tax rate of 30 percent. Assume a risk-free rate of 6 percent and a market risk premium of 11 percent. Lauryn's Doll Co. had EBIT last year of $56 million, which is net of a depreciation expense of $5.6 million. In addition, Lauryn's made $5.3 million in capital expenditures and increased net working capital by $2.7 million. Assume the FCF is expected to grow at a rate of 3 percent into perpetuity. What is the value of the firm? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in millions rounded to 2 decimal places.) Firm value millionExplanation / Answer
Equity beta = 1.70
Debt equity ratio = 0.40
Levered beta = unlevered beta × [1 + (1 - tax rate) x (Debt/Equity)]
= 1.70 × [1+ (1 – 30%) × (40%)]
= 1.70 × [1+ 0.28]
= 2.176
So, Levered beta is 2.176.
Now cost of equity when debt level calculated below using CAPM model:
Cost of equity = Risk free rate + Risk Premium × Beta
= 6% + (11% × 2.176)
= 6% + 23.94%
= 29.94%
Cost of equity is 29.94%.
Now,
Free cash flow = EBIT × (1 - Tax rate) + Depreciation - Capex - Change in Working capital
= $56 × (1 - 30%) + $5.60 - $5.30 - $2.70
= $39.2 -$2.40
= $36.80 milllion.
Free cash flow of firm is $36.80 million.
Growth rate = 3%.
Value of firm = Free cash flow × (1 + growth rate) / (cost of equity - growth rate)
= $36.80 × (1 + 3%) / (29.94% - 3%)
= $37,904 / 26.94%
= $140.70 million.
Value of firm is $140.70 million.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.