Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2786214 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12 million. This investment will consist of $2 million for land and $10 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5 million, $2 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.8 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 10 percent. Calculate the NPV of this investment.
Explanation / Answer
Cash flow of investment in year 0 = $(12,000,000) x 1.000 = $(12,000,000)
Present Value of annual operating cash flow from operations is found using the present value factor for an annuity:
= $1,800,000 x PVAF (10 years, 10%)
= $1,800,000 x 6.1446 (rounded off)
= $11,060,280
Present value of salvage value and tax on capital gain in year 10 is:
= $5,000,000 - (2,000,000 x 0.35) x PVF (10 Years, 10%)
= $(5,000,000 - 700,000) x 0.3855
= $4,300,000 x 0.3855 (rounded off)
= $1,657,650
Therefore, NPV of the farm = $(12,000,000) + $11,060,280 + $1,657,650
= $717,930
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.