Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2625738 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12.10 million. This investment will consist of $2.30 million for land and $9.80 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.11 million, $2.04 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.10 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.95 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 9 percent. Calculate the NPV of this investment. (Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.)
Explanation / Answer
depreciation each year = ( 12.1 - 5.11)/10 = 0.699
cash flow each year = 1.95 * ( 1 - tax) + depreciation
= 1.95 * 0.65 + 0.699 = 1.9665
NPV = 1.9665 / ( 1+ 0.09)^1 + 1.9665 / ( 1+ 0.09)^2 + 1.9665 / ( 1+ 0.09)^3 +.........1.9665 / ( 1+ 0.09)^10
= 12.62 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.