19. Project Analysis [LO1, 2,3, 4] You are considering a new product launch. The
ID: 2786104 • Letter: 1
Question
19. Project Analysis [LO1, 2,3, 4] You are considering a new product launch. The project will cost $1,750,000, have a four-year life, and have no salvage value; depreciation is straight-line to zero. Sales are projected at 190 units per year, price per unit will be S17,300, variable cost per unit will be $10,400, and fixed costs will be $515,000 per year. The required return on the project is 12 percent, and the relevant tax rate is 35 percent. a. Based on your experience, you think the unit sales, variable cost, and fixed cost projections given here are probably accurate to within ±10 percent, what are the upper and lower bounds for these projections? What is the base-case NPV? What are the best-case and worst-case scenarios? b. Evaluate the sensitivity of your base-case NPV to changes in fixed costs. C. What is the cash break-even level of output for this project (ignoring taxes)? d. What is the accounting break-even level of output for this project? What is the degree of operating leverage at the interpret this number? accounting break-even point? How do youExplanation / Answer
Answer :- Project cost = $1750000
No. of year = 4 , Sales Unit = 190 unit /year
Sales price = $ 17300
variable Cost = $ 10400
Contribution = $6900
Contribution Per Annum = $6900*190 = $13,11,000
Less : Fixed Cost Expenses# = $ 515000 (It is assumed That deprication is also included in Fixed cost)
Profit = $796000
Less : Tax 35% = $278600
Proft After Tax = $517400
Add: Deprication = $ 437500
Net Cash Flow = $ 954900
Pvaf (12%, 4 Yrs) = 3.037
Present Value total for 4 yrs = $2900365
Less :- Initial Investment = $1750000
NPV = $11,50,365
In Best Case
If unit sales Increases 10% = 209 Unit
Contribution per Unit =-$6900
Total contribution = $1442100
Less Fixed Cost =$515000
Profit before tax =$ 927100
less : Tax = $ 324485
Profit After tax =$602615
Deprication $437500
Net cash inflow = $1040115
Pvaf (12%,4yrs ) 3.037
discounted Cash Flow = $3158829
Less : cash outflow = $ 1750000
NPV = $1408829
Decrease In Variable Cost = 10%
so increase in contribution by 10% = $6900*1.1 =$7590 *190 = $1442100
profit before Tax = $927100 Profit After Tax = $927100*.65 =$602615
Npv = $1040115*3.037 - $1750000 = $ 140919
In the Case of fixed Cost = 10% cost will be reduced in fixed cost = $463500
In the case of Worst
Unit will reduced to = 171 Units , then calculate npv as calculated above
Fixed Cost will Increase to = $566500
Increase in Variable cot per Unit = $11440
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.