PORTFOLIO BETA The manager A mutual fund manager has a $20 million portfolio wit
ID: 2785555 • Letter: P
Question
PORTFOLIO BETA The manager A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 1.95. The risk-free rate is 7.75%, and the market risk premium, is 4.5%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 14%. What should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. Enter a negative answer with a minus sign. answer to two dec mal places. Enter an bethe average beta ofthenewstock barofstocks. After investingtheExplanation / Answer
Required return on current MF = 7.75 + 1.95*4.5 = 16.525%
Required return on New MF = 14%
Total asset = $25 million
Compute average return on new stocks
14 = (20/25)* 16.525 + (5/25)*r
14 = (4/5)* 16.525 + (1/5)*r
70 = 66.10 + r; r = 3.90%
Using CAPM, 3.90 = 7.75 + beta*4.5
Beta = (3.90 – 7.75)/4.5 = -0.855556
Average beta of newly added stock = -0.86
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.