A project has an initial cost of $61,800, expected net cash inflows of $12,000 p
ID: 2784670 • Letter: A
Question
A project has an initial cost of $61,800, expected net cash inflows of $12,000 per year for 10 years, and a cost of capital of 9%. What is the project's NPV? (Hint: Begin by constructing a time line.) Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent. A project has an initial cost of $61,800, expected net cash inflows of $12,000 per year for 10 years, and a cost of capital of 9%. What is the project's NPV? (Hint: Begin by constructing a time line.) Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.Explanation / Answer
Present value of inflows=$12000*Present value of annuity factor(9%,10)
=$12000*6.417657701
=$77011.89(Approx)
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$77011.89-$61800
=$15211.89(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.