Both Bond A and Bond B have 7.2 percent coupons and are priced at par value. Bon
ID: 2784499 • Letter: B
Question
Both Bond A and Bond B have 7.2 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 9 years to maturity, while Bond B has 15 years to maturity. If interest rates suddenly rise by 2 percentage points, what is the difference in percentage changes in prices of Bond A and Bond B? (i.e., Bond A - Bond B). The bonds pay coupons twice a year. (A negative value should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.) Please show all work and/or how to get the answer by using the BAII Plus calculator
Explanation / Answer
Bond A price at 9.2% after 2% increase
=(1000*7.2%/2)*((1-(1+(9.2%/2))^(-9*2))/(9.2%/2))+1000/(1+(9.2%/2))^(9*2)
=879.3633
% change in bond A =(879.3633/1000)-1=-12.06%
Bond B price at 9.2% after 2% increase
=(1000*7.2%/2)*((1-(1+(9.2%/2))^(-15*2))/(9.2%/2))+1000/(1+(9.2%/2))^(15*2)
=839.0103
% change in bond B =(839.0103/1000)-1=-16.10%
difference in percentage changes in prices of Bond A and Bond B=-12.06%-(-16.10%)=4.04%
it can be shown other way as difference in percentage changes in prices of Bond A and Bond B=12.06%-16.10%=-4.04%
the above is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.