Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Boscan Corporation purchased machinery on January 1, 2014, at a cost of $288,000

ID: 2448769 • Letter: B

Question

Boscan Corporation purchased machinery on January 1, 2014, at a cost of $288,000. The estimated useful life of the machinery is 4 years, with an estimated salvage value at the end of that period of $26,300. The company is considering different depreciation methods that could be used for financial reporting purposes.

(a)

STRAIGHT-LINE DEPRECIATION

Computation

End of Year

Years

Depreciable Cost

Depreciation Rate

Annual Depreciation Expense

Accumulated Depreciation

Book Value

DOUBLE-DECLINING-BALANCE DEPRECIATION

Computation

End of Year

Years

Book Value Beginning of Year

Depreciation Rate

Annual Depreciation Expense

Accumulated Depreciation

Book Value

9,700

Boscan Corporation purchased machinery on January 1, 2014, at a cost of $288,000. The estimated useful life of the machinery is 4 years, with an estimated salvage value at the end of that period of $26,300. The company is considering different depreciation methods that could be used for financial reporting purposes.

Explanation / Answer

1)

Depreciation Amount = Cost of Asset - salvage value   /    4 years

= $288,000 - $26,300 / 4

=$65,425

Deprecaiton cost = $288,000 - $26,300 =$261,700

Rate of Depreciation = Amount of Depreciation   / Cost of Asset * 100

= $65,425    / $288,000 *100

=22.72

Year Depreciable Cost   Depre. Rate = Annual Depreciation Acc. Depre.     Book Value

2014       $261,700               22.72 %                    $65,425          $65,425          $196,275

2015       $261,700               22.72 %             $65,425           $130,850        $130,850

2016       $261,700               22.72 %                    $65,425          $196,275         $65,425   

2017       $261,700               22.72 %                   $65,425             $261,700    0

__________________________________________________________________________________________

2)   DOUBLE-DECLINING-BALANCE DEPRECIATION

Straight line Method =    1 / 4 =25% *200%=25*2=50%

2014 =   $288,000 * 50 / 100 = $144,000

2015 - $288,000   - $144,000 =$144,000 * 50/100=$72,000

2016= $288,000   - $144,000 - $72,000=$72,000 *50/100=$36,000

2017 = $288,000   - $144,000 - $72,000 - $36,000=$36,000

1)Year Depreciable Cost * Depre. Rate = Annual Depreciation Acc. Depre.     Book Value

2014      $288,000                       50%     =        $144,000                  $144,000         $144,000

2015      $288,000                       50%    =        $72,000                      $216,000          $72,000

2016      $288,000                       50%    =        $36,000                      $252,000          $36,000

2017      $288,000                       50%    =       9,700    $288,000    0

Note: 2017 : $36,000 - $26,300.=9,700

________________________________________________________________________

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote