You want to purchase a $150,000 house with a 10% down payment and the remainder
ID: 2784144 • Letter: Y
Question
You want to purchase a $150,000 house with a 10% down payment and the remainder on a one-year, 5% loan. In one year, you sell the house for $162,000 and pay off the loan and its accrued interest. You are in the 25% marginal tax bracket.
Your net return (rounded to two decimal places as a percentage) on the investment is ____________ %
Explanation / Answer
Interest for the first year = (Purchase price - down payment ) * interest rate = (150000 - 15000) * 5% = $6750
Total expense on the purchase of house = Purchase price + interest expense = $150000 + $6750 = $156750
Profit on selling the house = $162000 - $156750 = $5250
Net profit after tax = $5250 - (5250 * 25%) = $3937.50
Net return on the investment is = $3937.50 / $150000 = 2.625%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.