Your factory has been offered a contract to produce a part for a new printer. Th
ID: 2783618 • Letter: Y
Question
Your factory has been offered a contract to produce a part for a new printer. The contract would last for 3 years and your cash flows from the contract would be $4.81 million per year. Your upfront setup costs to be ready to produce the part would be $8.11 million. Your discount rate for this contract is 7.5%. a. What does the NPV rule say you should do? b. If you take the contract, what will be the change in the value of your firm? a. What does the NPV rule say you should do? The NPV of the project is Smillion. (Round to two decimal places.)Explanation / Answer
Cahflows from the contrct = 4.81 million
Setup cost = 8.11 million
discount rate = 7.5%
NPV = -8110000 + 4810000/(1.075) + 4810000/((1.075)2 ) + 4810000/((1.075)3 )
= -8110000 + 4474418.60 + 4162249.86 + 3871860.34
= 4398528.81
NPV >0, hence accept the contract
b. By accepting the contract, firm value increases by NPV,
so value increases by 4398528.81
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.