The Faulk Corp. has a 6 percent coupon bond outstanding. The Gonas Company has a
ID: 2783460 • Letter: T
Question
The Faulk Corp. has a 6 percent coupon bond outstanding. The Gonas Company has a 12 percent bond outstanding. Both bonds have 15 years to maturity, make semiannual payments, and have a YTM of 9 percent. If interest rates suddenly rise by 2 percent, what is the percentage change in the price of these bonds? (A negative answer should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Percentage change in price of Faulk Percentage change in price of Gonas What if interest rates suddenly fall by 2 percent instead? (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Percentage change in price of Faulk Percentage change in price of GonasExplanation / Answer
Rates rise by 2%
Percentage change in Price of Faulk= -15.749%
Percentage change in Price of Gonas=-13.79569%
Rates fall by 2%
Percentage change in Price of Faulk=20.164%
Percentage change in Price of Gonas=17.3159%
EXPLANATION
Bond Price=C/(1+r/2)+C/(1+r/2)^2+C/(1+r/2)^3.............C/(1+r/2)^30+FV/(1+r/2)^30
=2C/r*(1-1/(1+r/2)^30)+FV/(1+r/2)^30
Faulk:
Face Value=1000
Coupons=6%*1000/2=30
N=15*2=30
YTM=9%
Current Price of Faulk
=2*30/9%*(1-1/(1+9%/2)^30)+1000/(1+9%/2)^30
=755.667
Now if rates rise by 2%, then
price=2*30/11%*(1-1/(1+11%/2)^30)+1000/(1+11%/2)^30
=>price=636.656
So, % change in price=(636.656-755.667)/755.667=-15.749%
Now if rates fall by 2%, then
price=2*30/7%*(1-1/(1+7%/2)^30)+1000/(1+7%/2)^30
=>price=908.0397
So, % change in price=(908.0397-755.667)/755.667=20.164%
Similarly,
Gonas:
Face Value=1000
Coupons=12%*1000/2=60
N=15*2=30
YTM=9%
Current Price of Gonas
=2*60/9%*(1-1/(1+9%/2)^30)+1000/(1+9%/2)^30
=1244.333
Now if rates rise by 2%, then
price=2*60/11%*(1-1/(1+11%/2)^30)+1000/(1+11%/2)^30
=>price=1072.66873
So, % change in price=(1072.66873-1244.333)/1244.333=-13.79569%
Now if rates fall by 2%, then
price=2*60/7%*(1-1/(1+7%/2)^30)+1000/(1+7%/2)^30
=>price=1459.801
So, % change in price=(1459.801-1244.333)/1244.333=17.3159%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.