You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagn
ID: 2783374 • Letter: Y
Question
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $6,500,000, and it would be depreciated straight-line to zero over four years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in four years. You can lease it for $1,950,000 per year for four years. Assume the tax rate is 35 percent. The borrowing rate is 10 percent before taxes.
Your company does not expect to pay taxes for the next several years, but the leasing company will pay taxes. Over what range of lease payments will the lease be profitable for both parties? (Enter your answers in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Enter your answers from lowest to highest. Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $6,500,000, and it would be depreciated straight-line to zero over four years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in four years. You can lease it for $1,950,000 per year for four years. Assume the tax rate is 35 percent. The borrowing rate is 10 percent before taxes.
Explanation / Answer
Aftertax debt cost = 0.1(1 -0.35) = 0.065 = 6.5%
PV of operating cashflow discounted at 6.5%
Lessors breakeven point
NAL = 0
6500000 - L*(1-Tax)*PVIFA(6.5%,4,-1) = 0
L = 6500000 / (1-0.35)*3.4258 = 2919027.4
Lessee's breakeven point
NAL = 0
6500000 - L*PVIFA(6.5%,4,-1) = 0
L = 6500000 / 3.4258 = 1897367.81
Range is 1897367.81 to 2919027.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.