What is the present value of the following? Use Appendix B as an approximate ans
ID: 2781712 • Letter: W
Question
What is the present value of the following? Use Appendix B as an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. a. $8,500 in 11 years at 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) b. $17,500 in 6 years at 8 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) c. $27,000 in 17 years at 9 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a. Given the future value= $8,500
Interest rate= 7%
Tenure= 11 years
So present value= $8500/((1+0.07)^11) = $4038.29
b. Given the future value= $17,500
Interest rate= 8%
Tenure= 6 years
So present value= $17500/((1+0.08)^6) = $11027.97
c. Given the future value= $27000
Interest rate= 9%
Tenure= 17 years
So present value= $27000/((1+0.09)^17) = $6238.98
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.