What is the present value of the following? Use Appendix B as an approximate ans
ID: 2611632 • Letter: W
Question
What is the present value of the following? Use Appendix B as an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
a. $7,800 in 6 years at 10 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
b. $16,500 in 3 years at 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
c. $25,700 in 9 years at 8 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a) Present value = 7800 X (PVF 6years 10%)
= 7800 X 0.564
= 4399.2
b) Present value = 16500 X (PVF 3Years 7%)
= 16500 X 0.816
= 13464
C) Present Value = 25700 X (PVF 9 Years 8%)
= 25700 X 0.500
= 12850
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.