11. PORTFOLIO BETA A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta
ID: 2781054 • Letter: 1
Question
11.
PORTFOLIO BETA
A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 1.15. The risk-free rate is 4.25%, and the market risk premium is 5.0%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 19%. What should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. Enter a negative answer with a minus sign.
Explanation / Answer
Expected return before the additional funds using CAPM is
Rf + Beta*(Rm-Rf)
= 4.25% + 1.15*5%
= 4.25% + 5.75% = 10%
Now after 5 million funding, funds required return is 19%.
Thus return on new stocks is x(say). Then
19%*25 = 10%*20 + X%*5
i.e. X = (4.75% - 2%) / 5 = 55%
Now again applying CAPM
55% = 4.25% + Beta*5%
Beta = 10.15
Thus, the average Beta of the new stocks added to the portfolio needs to be 10.15
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.