My answer was wrong. A Moving to the next question prevenits changes to this ans
ID: 2780742 • Letter: M
Question
My answer was wrong.
A Moving to the next question prevenits changes to this answer Question 16 of 25 Question 16 4 points Saved Compton Bank has a five year, zero-coupon bond with a current price of $1 million The bond is trading at a yield to maturity of 8 00 percent The historical mean change in daily vieds is 00 percent and the standard deviation o) is 20 basis points. Note that the potential adverse movenyield at 5 percent is calculated as 1.6 Walunis h en rt W answer closest to yout hat is the price volatility of this bond in percent? (Calculate to 6 decimal places and pick the 1111 10:925290 percent 0:831046 percent 527768 percent Moving to the next question prevents changes to this answer. Question 16 ot 25Explanation / Answer
Option C
= 20 basis points
As it is a zero-coupon bond, modified duration =D/(1+r)=5/1.08=4.62963
Potential adverse move in yields = 1.65 x =33 basis points
Price volatility=duration*adverse moves in yields=4.62963*0.33%=1.527778%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.