Gladstone Corporation is about to launch a new product. Depending on the success
ID: 2779747 • Letter: G
Question
Gladstone Corporation is about to launch a new product. Depending on the success of the new product, Gladstone may have one of four values next year: $150 million, $135 million,$95million, and $80
million. These outcomes are all equally likely, and this risk is diversifiable. Gladstone will not make any payouts to investors during the year. Suppose the risk-free interest rate is 5.0% and assume perfect capital markets.
a. What is the initial value of Gladstone's equity without leverage?
Now suppose Gladstone has zero-coupon debt with a $100 million face value due next year.
b. What is the initial value of Gladstone's debt?
c. What is the yield-to-maturity of the debt? What is its expected return?
d. What is the initial value of Gladstone's equity? What is Gladstone's total value with leverage?
Explanation / Answer
a. Initial Equity Value without leverage = Unlevered Equity Value Probability/ (1 + risk-free rate)
Unlevered Equity Value Probability = Probablity * Equity for all four outcomes
= (0.25 * 150) + (0.25 * 135) + (0.25 * 95) + (0.25 * 80) = $ 115 million
Initial Equity Value without leverage = 115/(1 + 0.05) = $109.52 million
b.In this scenario, the value of debt will be $100 million when equity value is $150 million and $135 million. When the equity value is $95 million and $ 80 million because, in the last two cases, the company won't require the bond valued at face value ($100 million) as their investment requirement is less than $100 million.
Debt Value Probablity = Probablity * Debt for all four outcomes
= (0.25 * 100) + (0.25 * 100) + (0.25 * 95) + (0.25 * 80) = $ 93.75 million
Initial Debt Value = Debt Value Probability/ (1 + risk-free rate) = 93.75/(1+0.05) = $89.29 million
c.Yield to maturity = (Face Value/ Initial Value) - 1 = (100/89.29) - 1 = 0.1199 = 12%
Execpted return for the firm will be the risk free return = 5% because it has been mentioned that the risk is diversified.
d.Initial Equity Value with leverage = Levered Equity Value Probability/ (1 + risk-free rate)
Levered Equity Value Probability = Probablity * Equity after debt for all four outcomes
= (0.25 * 50) + (0.25 * 35) + (0.25 * 0) + (0.25 * 0) = $ 21.25 million
Initial Value of equity with leverage = 21.25/(1 + 0.05) = $20.24 million
Initial value of firm with leverage = Initial Value of equity with leverage + Initial Debt Value = 20.24 + 89.29 = $109.53 million
Outcome 1 Outcome 2 Outcome3 Outcome 4 Equity $150 million $135 million $95 million $80 million Probablility 0.25 0.25 0.25 0.25Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.