Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $450

ID: 2777887 • Letter: D

Question

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $450,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $64,000. The sausage system will save the firm $240,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $23,000. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 9 percent, what is the NPV of this project?

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $450,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $64,000. The sausage system will save the firm $240,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $23,000. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 9 percent, what is the NPV of this project?

Explanation / Answer

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $450,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $64,000. The sausage system will save the firm $240,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $23,000. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 9 percent, what is the NPV of this project?

Initial Investment = Investment in sausage system + Investment in Working Capital

Initial Investment = 450000+23000

Initial Investment = $ 473000

Annual Depreciation = 450000/5 = 90000

Annual Cash Flow = Annual Saving in pretax operating cost *(1-tax rate) + Annual Depreciation*Tax rate

Annual Cash Flow = 240000*(1-35%) + 90000*35%

Annual Cash Flow = $ 187500

Terminal Value = Post tax salvage value + Working capital recovered

Terminal Value = 64000*(1-35%) + 23000

Terminal Value = $ 64600

NPV = -Initial Investment + Annual Cash Flow*(1-(1+r)^-n)/r + Terminal Value*(1+r)^-n

NPV = -473000 + 187500*(1-(1+9%)^-5)/9% + 64600*(1+9%)^-5

NPV = $ 298,295.18

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote