Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $450
ID: 2717011 • Letter: D
Question
Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $450,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $64,000. The sausage system will save the firm $240,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $23,000. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 9 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the NPV?: $______
Explanation / Answer
Annual depreciation is = [450000-64000]/5=$77200
Hence tax savings on depreciation= $27020
Earnings for 1- 4 years= 240000(1-tax)+ 27020
= $183020
Earnings for 5 year= 183020+ working capital of 23000=$206020
NPV of first 4 years= 183020*3.24= $592934
NPV for 5 year= 206020*0.64993=133899
Total= $726833
Initial investment is $473000
Hence Total benefit= 726833-473000=$253832.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.