Several years ago the Jakob Company sold a $1,000 par value, noncallable bond th
ID: 2776843 • Letter: S
Question
Several years ago the Jakob Company sold a $1,000 par value, noncallable bond that now has 20 years to maturity and a 7.00% annual coupon that is paid semiannually. The bond currently sells for $925 and the company’s tax rate is 40%. What is the component cost of debt for use in the WACC calculation?
4.28%
4.46%
4.65%
4.83%
5.03%
Several years ago the Jakob Company sold a $1,000 par value, noncallable bond that now has 20 years to maturity and a 7.00% annual coupon that is paid semiannually. The bond currently sells for $925 and the company’s tax rate is 40%. What is the component cost of debt for use in the WACC calculation?
A
4.28%
B4.46%
C4.65%
D4.83%
E5.03%
Explanation / Answer
YTM =2*(35+75/40)/(1925/2) = 7.66 %
cost of debt = 7.44*(1-0.4) = 4.60 %
Hence, correct answer is (c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.