Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The South Seas Navigation Company is considering buying new sextants for its cel

ID: 2775553 • Letter: T

Question

The South Seas Navigation Company is considering buying new sextants for its celestial navigation school. The sextants cost $34,000 and are expected to generate annual net cash flows before taxes of $7,500 per year for 9 years. The sextants will be depreciated using straight-line depreciation for 10 years; however they will be sold in 9 years for $6,000. The corporate tax rate is 34%. The required rate of return for this project is 12%. If South Seas decides to buy the new sextants, it will sell its old sextants, which have a book value of $4,000 and originally cost $10,000, for $8,000.
a. Calculate the initial investment, annual operating cash flows, and terminal value.
b. Calculate the project's NPV
c. Calculate the project's IRR.
d. Calculate the project's MIRR.

Explanation / Answer

a. Calculate the initial investment, annual operating cash flows, and terminal value.

Initial investment = New sextants cost - Post Tax Sale Value of Old sextants

Initial investment = 34000 - (8000 - 34%*(8000-4000))

Initial investment = $ 27360

Annual operating cash flows =  annual net cash flows before taxes *(1-tax rate) + Depreciation * tax rate

Annual operating cash flows = 7500*(1-34%) + 34000/10*34%

Annual operating cash flows = $ 6106

Terminal value = Post Tax Salvage Value

Terminal value = 6000 - 34%*(6000 - 34000*(1-9/10))

Terminal value = $ 5116

b. Calculate the project's NPV

NPV = -initial investment + Annual operating cash flows*PVA(rate,nper) +  Terminal value*PV(rate,nper)

NPV = -27360 + 6106*PVA(12%,9) + 5116*PV(12%,9)

NPV = -27360 + 6106*5.32825 + 5116*0.36061

NPV = $ 7019.18


c. Calculate the project's IRR.

IRR = rate(nper,pmt,pv,fv)

IRR = rate(9,6106,-27360,5116)

IRR = 18.07%


d. Calculate the project's MIRR

FV of cash inflow = 6106*((1+12%)^9 - 1)/12% + 5116

FV of cash inflow = $ 95,336.16

PV of Cash Outflow = 27360

MIRR = (FV of cash inflow/PV of Cash Outflow )^(1/9) - 1

MIRR = (95336.16/27360)^(1/9) -1

MIRR = 14.88%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote