Given the following, find the WACC assuming the company‘s tax rate is 30%. Debt:
ID: 2774279 • Letter: G
Question
Given the following, find the WACC assuming the company‘s tax rate is 30%.
Debt: 8500 bonds, outstanding with a 7.2% coupon, $1000 par value, 25 years to maturity, current market yield is 5,82%, coupons made semi-annually.
Ordinary shares: 225000 shares outstanding, selling for $87 per share, beta is 1.15.
Preference shares: paying dividends of 8% of a $100 par value, 15 000 outstanding, currently selling for $98 per share.
Other information: Market risk premium = 7%, risk-free rate = 3.1%
What is the weighted average cost of capital?
Already have the answers, just need the working out.
Explanation / Answer
WACC=E/V*RE+D/V*RD*(1-TC)
Re = cost of equity
Rd = cost of debt
E = market value of the firm’s equity
D = market value of the firm’s debt
V = E + D
E/V = percentage of financing that is equity
D/V = percentage of financing that is debt
Tc = corporate tax rate
E=225000/-
Debt= 8500/-
Re= 8%
Rd= 7%
Tax Rate= 30%
To find WACC, enter the values into the equation and solve:
WACC= [( 225000/225000+8500*0.08)]+[ 8500/225000+8500*0.07(1-0.30)]
=0.077+0.01764
=0.09464 or 9.464
the WACC for this firm then is 9.464%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.