Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Molly Grey (single) acquired a 30 percent limited partnership interest in Beau G

ID: 2772385 • Letter: M

Question

Molly Grey (single) acquired a 30 percent limited partnership interest in Beau Geste LLP several years ago for $50,000. At the beginning of year 1, Molly has tax basis and an at-risk amount of $22,000. In year 1, Beau Geste incurs a loss of $208,500 and does not make any distributions to the partners.

In year 1, Molly's AGI (excluding any income or loss from Beau Geste) is $65,800. This includes $19,900 of passive income from other passive activities.

In year 2, Beau Geste earns income of $31,500. In addition, Molly contributes an additional $37,600 to Beau Geste during year 2. Molly's AGI in year 2 is $71,500 (excluding any income or loss from Beau Geste). This amount includes $17,800 in income from her other passive investments.

Based on the above information, complete the following tables: (Leave no answers blank. Enter zero if applicable.)

At risk amount:

initial year 1 amount;

allowed loss:

End of year 1 at-risk amount

contribution for year 2

BG income

allowed loss:

End of year 2 at-risk amount

Molly Grey (single) acquired a 30 percent limited partnership interest in Beau Geste LLP several years ago for $50,000. At the beginning of year 1, Molly has tax basis and an at-risk amount of $22,000. In year 1, Beau Geste incurs a loss of $208,500 and does not make any distributions to the partners.

Explanation / Answer

Initial Year 1 at-risk Amount - $ 22,000

Allowed Loss

Share of Molly in Beau Geste LLP = 30%

Loss incurred in Year 1 - $ 208,500

Allocable share of Beau Geste Losses to Molly = 208500 * 0.30 = $ 62,550

As per IRC code the allocable losses cannot exceed the basis

Allowed loss = Lower of Basis or allocable loss = $ 22,000

Calculation of at-risk amount at the end of the year

Initial Amount                                                                                 = $ 22,000

Allowed loss (subject to basis)                                                    = $22,000

End of the year 1 at risk amount                                                   = 0

  

Contribution to partnership in year 2 = $ 37,600

BG Income = $ 31,500

Partnership interest of Molly =50000+37600/{( 50000/30%)+37600} = 87600/204267 = 42.89% (Assuming that none of the other partners made additional contributions)

Change in basis = $ 37,600

Allocable amount of BG’s income = 31500 * 4.89% = $ 13,510

Allowed Loss =   Minimum of Loss carried forward from previous year and basis

                        = Min of (62,500 – 22,000), 13,510 = Min of 40,500, 13,510

                      = $ 13,510

End of Year 2 at risk amount = End of Year 1 Basis + Contribution - Allowed Loss

                                                    = 0 + 37,600 – 13,500 = $ 24,100   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote