How much would you pay for a U.S. Treasury bill with 89 days to maturity quoted
ID: 2771901 • Letter: H
Question
How much would you pay for a U.S. Treasury bill with 89 days to maturity quoted at a discount yield of 2.17 percent? Assume a $1 million face value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Enter your answer in dollars not in millions. Omit the "$" sign in your response.)
How much would you pay for a U.S. Treasury bill with 89 days to maturity quoted at a discount yield of 2.17 percent? Assume a $1 million face value. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Enter your answer in dollars not in millions. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Current Price =Face value x [1-(days to maturity/360)(Discount yield)]
Face value =1,000,000
Days to maturity =89
Discount yield=2.17%
So Current price= 1,000,000[ 1- (89/360)*0.0217]
=1,000,000(1-0.005360)
=994,640
So , I would pay $994,640 for the T bill
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.