Our corp. has a cuurent capital structure of 18 million insecured bonds paying 6
ID: 2770720 • Letter: O
Question
Our corp. has a cuurent capital structure of 18 million insecured bonds paying 6.5% annual interest, and common stock with amarket value of 42million. its marginal tax rate is 40% and itscost of common equity capital is 13% What are the capital structure weights? Calculate companysweighted average costs of capital Our corp. has a cuurent capital structure of 18 million insecured bonds paying 6.5% annual interest, and common stock with amarket value of 42million. its marginal tax rate is 40% and itscost of common equity capital is 13% What are the capital structure weights? Calculate companysweighted average costs of capitalExplanation / Answer
The Weighted Average Cost of Capital (WACC) iscalculated as:
WACC = (E/V) * RE + (D/V) * RD *(1-Tc)
Where, Tc = Corporate tax rate,
E = Market value of the firm’s Equity
D = Market value of the firm’s Debt
E/V = Percentage of the firm’s financing (in market valueterms) that is equity
D/V = Percentage of the firm’s financing in debt.
Current Capital Structure:
Debt 18 Million
Equity 42 Million
Total $60 Million
Marginal Tax rate = 40%
Weighted Average Cost of Capital (WACC) =(E/V)*RE + (D/V)*RD(1-Tc)
E/V = 42 Million / 60Million
E/V = 0.70
D/V = 18 Million / 60 Million = 0.30
D/V = 0.30
Cost of Common Equity (RE) = 13%
Cost of Debt (before tax) (RD) = 6.5%
WACC = (0.70)*13% + (0.30)*6.5% (1-40%)
= (0.70)*0.13 + (0.30)*0.065(0.6)
= 0.091 + 0.039
= 0.13 (or) 13%
WACC= 13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.