Our best submission for each question part is used for your score. A pendulum co
ID: 1544568 • Letter: O
Question
Our best submission for each question part is used for your score. A pendulum consists of a 1.7-kg bob attached to a light 2.3-m-long string. While hanging at rest with the string vertical, the bob Is struck a sharp horizontal blow, giving It a horizontal velocity of 4.8 m/s. At the instant, the string makes an angle of 29degree with the vertical, calculate the following: the speed m/s the gravitational potential energy (relative to Its Value Is at the lowest point) the tension in the string? What Is the angle of the string with the vertical when the bob reaches Its greatest height?Explanation / Answer
m = 1.7 kg, L = 2.3 m, v = 4.8 m/s, theta = 29 degrees
(a) h = L - L cos(29)
h = 2.3(1-cos(29))
h = 0.288 m
from the kinematic equations
v^2 - u^2 = -2gh
v^2 = 4.8^2 -2*9.8*0.288
v = 4.17 m/s
b) PE = mgh
= 1.7*9.8*0.288 = 4.8 J
c) T = mgcos(theta)
T = 1.7*9.8*cos(29)
T =14.57 N
d) from conservation of energy
KEinitial = PEfinal
0.5mu^2 = mgH
H = u^2/2g
H = 4.8^2/(2*9.8)
H = 1.176 m
H = L - Lcos(theta)
1.76 = 2.3(1-cos(theta))
theta = 76.4 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.