Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you bought 500 shares of stock at an initial price of $41 per share. The

ID: 2770206 • Letter: S

Question

Suppose you bought 500 shares of stock at an initial price of $41 per share. The stock paid a dividend of $.36 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $42.

What is the capital gains yield?

What is the dividend yield?

What is the total rate of return on the investment?

Suppose you bought 500 shares of stock at an initial price of $41 per share. The stock paid a dividend of $.36 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $42.

Explanation / Answer

Capital gains yield = (42-41)/41=2.439%

  Dividend yield = .36/41=0.878%

  Dividend yield = .36/41=0.878%

  Total rate of return = 2.439%+0.878%=3.317%
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote