Suppose you bought 600 shares of stock at an initial price of $45 per share. The
ID: 2636811 • Letter: S
Question
Suppose you bought 600 shares of stock at an initial price of $45 per share. The stock paid a dividend of $.42 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $46.
What is the capital gains yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is the total rate of return on the investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the"%"sign in your response.)
Suppose you bought 600 shares of stock at an initial price of $45 per share. The stock paid a dividend of $.42 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $46.
Explanation / Answer
1. capital yield= ($46 - $45) / $45= 2.22%
2. dividend yeild= 0.42 / 45= 0.933%
3. total return on investment= 3.15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.