Based on the following information, calculate the expected value, and standard d
ID: 2769375 • Letter: B
Question
Based on the following information, calculate the expected value, and standard deviation of returns for Asset A are (See below.) Probability of Pessimistic outcome = .20 Return if Pessimistic outcome occurs = 6% Probability of average outcome = .60 Return if average outcome occurs = 7% Probability of optimistic outcome = .20 Return if optimistic outcome occurs = 11% 10 percent, and 8 percent respectively. 7.60 percent, and 1.74 percent respectively. 7.35 percent, 1.68 percent respectively. 7.35 percent, 2.76 percent respectively.
Explanation / Answer
Expected value = sum of all (returns*its probability)
Thus the expected value = 0.076 or 7.6%
Standard deviation = [sum of probability*(return-expected value)^2]^0.5
Standard deviation = 0.000304^(1/2) =
or 1.74%.
Thus the answer is 7.6% and 1.74% respectively.
Return Probability 6% 0.2 7% 0.6 11% 0.2 Total 1Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.