A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2769109 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a longterm government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a rate of 4.9%. The probability distribution of the risky funds is as follows: The correlation between the fund returns is 0.15. Solve numerically for the proportions of each asset and for the expected return and standard deviation of the optimal risky portfolio. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)Explanation / Answer
Rs = 10%
Rb =5%
Ss= 39%
Sb = 33%
Corr = 0.15
rf = 4.9
Cov(S,B)= Corr*Ss*Sb = 0.15*33*39 =193.05
Ws = {(10-4.9)*33^2 - (5-4.9)*193.05}/{(10-4.9)*33^2 +(5-4.9)*39^2 -(10-4.9+5-4.9)*193.05}
Ws = 5534.595/4702.14
Ws = 1.1770 = 117.0%
Wb = 1-1.1770 = -0.1770 = -17.70%
Expected return = 1.1770*10 -0.1770*5 = 10.885%
Std. dev = sqrt(1.1770^2 *39^2 +( -0.1770)^2*33^2 + 2 *1.1770*-0.1770*193.05)
Std.dev = 44.95%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.