A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2769107 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a longterm government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 5.9%. The probability distributions of the risky funds are: The correlation between the fund returns is.0721. What is the expected return and standard deviation for the minimum-variance portfolio of the two risky funds? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Current stock price = $36
Expected rate of return = 11%
Risk free rate = 4%
Risk premium = 9%
Company expect to pay constant dividend I perpetuity. So current dividend is calculated below:
Current dividend = $36 × 11%
= $3.96.
Now calculate beta of existing expected rate of return by using CAPM model:
Expected rate of return = Risk free rate + Risk Premium × Beta
11% = 4% + 9% × beta
7% = 9% × beta
Beta = 0.78
Beta of existing expected rate of return is 0.78.
Now expected rate of return is calculated below if beta become twice.
Expected rate of return = Risk free rate + Risk Premium × Beta
= 4% + 9% × 0.78 × 2
= 5% + 14%
= 19%
Stock price if beta become twice = $3.96 / 19%
= $20.84
Hence, Stock price become $20.84, when beta of expected return become twice.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.