Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose your company needs to raise $35 million and you want to issue 20-year bo

ID: 2768993 • Letter: S

Question

Suppose your company needs to raise $35 million and you want to issue 20-year bonds for this purpose. Assume the required return on your bond issue will be 8 percent, and you’re evaluating two issue alternatives: A semiannual coupon bond with a coupon rate of 8 percent and a zero coupon bond. Your company’s tax rate is 40 percent. Both bonds will have a par value of $1,000.

How many of the coupon bonds would you need to issue to raise the $35 million?

How many of the zeroes would you need to issue?

In 20 years, what will your company’s repayment be if you issue the coupon bonds?

What if you issue the zeroes?

Calculate the aftertax cash flows for the first year for each bond:

Coupon Bonds - (Inflow/Outflow) = ?

Zero Coupon Bonds - (Inflow/Outflow) = ?

In 20 years, what will your company’s repayment be if you issue the coupon bonds?

What if you issue the zeroes?

Calculate the aftertax cash flows for the first year for each bond:

Coupon Bonds - (Inflow/Outflow) = ?

Zero Coupon Bonds - (Inflow/Outflow) = ?

Explanation / Answer



a. How many of the coupon bonds would you need to issue to raise the $35 million?

No of the coupon bonds = 35,000,000/1000

No of the coupon bonds = 35000 Bonds

A2- How many of the zeroes would you need to issue?

Present Value of Bond = pv(rate,nper,pmt,fv)

rate = 8%*(1-40%) *1/2= 2.4%

nper = 20*2 = 40

pmt = 0

FV =1000

Present Value of Bond = pv(4%,40,0,1000)

Present Value of Bond = 208.289045

No of the coupon bonds = 35,000,000/208.289045

No of the coupon bonds = 168035.72 Bonds

b. IN 20 years, what will your companyis repayment be if you issue the coupon bonds?

companyis repayment be if you issue the coupon bonds = $ 35,000,000

B2- What if you issue the zeroes?

companyis repayment be if you issue theZero coupon bonds = $ 168035.72*1000

companyis repayment be if you issue theZero coupon bonds = $ 168,035,720

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote