Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose your company has a building worth $380 million. Because it is located in

ID: 2653434 • Letter: S

Question

Suppose your company has a building worth $380 million. Because it is located in a high-risk area for natural disasters, the probability of a total loss in any particular year is 1.2 percent.

What is your company’s expected loss per year on this building? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567. Input the amount as positive value.)

  

Suppose your company has a building worth $380 million. Because it is located in a high-risk area for natural disasters, the probability of a total loss in any particular year is 1.2 percent.

What is your company’s expected loss per year on this building? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567. Input the amount as positive value.)

Explanation / Answer

Building worth = $380 million

total loss in any year = 1.2% or 0.012

expected loss per year on this building = 380x0.012 = $ 4.56million

1 USD = Rs 64.22

Expected loss per year = 4560000/64.22 = $71005.92 or $71006

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote