Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

9) Residual Dividend Policy. For this and the next question: Caesar Machinery is

ID: 2768876 • Letter: 9

Question

9) Residual Dividend Policy. For this and the next question: Caesar Machinery is a large machine shop in the southeast side of town. The company's capital budget for the next fiscal year is $60 million. Its optimal capital structure calls for a debt ratio of 60%. The company's earnings before interest and taxes (EBIT) are $98 million for the year. The firm has $200 million in assets, pays an average interest of 10% on all its debt, and has a marginal tax rate of 35%. The firm maintains a residual dividend policy and will keep its optimal capital structure intact. Calculate the company's net income.

A) $98 Million

C) $55.90 Million

D) None of the above

10) Calculate the dividend amount after the financing of the company's capital budget.

A) $36 Million

C) $31.90 Million

D) $55.90 Million

11) CAPITAL BUDGETING. If an investment's IRR is 15% and its profitability index is 1.85, its required rate of return

A) must be less than 15%

C) must be equal to 15%

D) can be greater then or less than 15%

12) CF Estimation. In which of the following situations would a firm's net cash flow from a capital project be affected?

A) A firm spent $5,000 in the previous year in a training program for a group of six engineers who will operate a highly computerized production machinery now being evaluated

C) A new high tech manufacturing equipment will replace an existing one. The annual insurance premium on the existing equipment is $1,000. The replacement equipment would also require an annual insurance cost of $1,000

D) None of the above cash flows would be considered an incremental net cash flow in capital budgeting

Explanation / Answer

Answer for question 9

Total assets = $200 million

Debt ratio = 60%

Value of debt in capital structure = $200 × 60%

                                                      = $120 million

Interest rate = 10%

Annual interest on debt = $120 × 10%

                                       = 12 million

EBIT = $98 million

EBT = $98 - $12

         = $86

Tax rate = 35%

Net income = $86 × (1 – 35%)

                   = $55.90 million

Net income is $55.90 million. Hence, option (C) is correct answer.

Answer for question 10

Total fund require as capital budget = $60 million

Debt financing = 60% = $ 36 million

Equity financing = $60 - $36

                            = $24

So total dividend = $55.9 - $24

                          = $31.9 million

Total dividend is $31.9 million.

Hence, option (C) is correct answer.

Answer for question 11

If IRR if the project is 15% and Profitab9ility index is 1.85, then required rate of return on project must be less than 15%.

Hence, option (A) is correct answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote