Suppose a stock had an initial price of $97 per share, paid a dividend of $2.80
ID: 2768334 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $97 per share, paid a dividend of $2.80 per share during the year, and had an ending share price of $78.00. Requirement 1: Compute the percentage total return. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Percentage total return % Requirement 2: What was the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Dividend yield % Requirement 3: What was the capital gains yield?
Explanation / Answer
Percentage total return:
= (Sale price+Dividend-Purchase price)÷Purchase price
= ($78+$2.80-$97)÷$97
= -16.70%
Dividend yield:
= Annual dividend/Beginning share price
= $2.80/$97
= 2.87%
Total return = Dividend yield+Capital gains yield
-16.70% = 2.87%+Capital gains yield
Capital gains yield = -19.57%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.