Suppose a stock had an initial price of S87 per share, paid a dividend of $1.60
ID: 2764821 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of S87 per share, paid a dividend of $1.60 per share during the year, and had an ending share price of $102. Compute the percentage total return. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) What was the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Requirement 3: What was the capital gains yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)Explanation / Answer
Percentage total return= (102-87+1.60)/87= 19.08%
Dividend Yield= 1.60/87= 1.84%
Capital Gains yield= (102-87)/87= 17.24%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.