Suppose you buy a 9.8 percent coupon bond today for $1,100. The bond has 7 years
ID: 2767803 • Letter: S
Question
Suppose you buy a 9.8 percent coupon bond today for $1,100. The bond has 7 years to maturity. a. What rate of return do you expect to earn on your investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) Rate of return 7.89 % b. Two years from now, the YTM on your bond has increased by 2 percent, and you decide to sell. What price will your bond sell for? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.) Price $
Explanation / Answer
Answer:
1100=$98*PVIFA(r%,7)+$1000*PVIF(r%,7)
r=7.89%
Answer:b Now, YTM is 9.89%
Price=$98*PVIFA(9.89%,5)+$1000*PVIF(r%,5)
=996.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.