Suppose you buy a 8.4 percent coupon bond today for $1,110. The bond has 8 years
ID: 2709042 • Letter: S
Question
Suppose you buy a 8.4 percent coupon bond today for $1,110. The bond has 8 years to maturity.
What rate of return do you expect to earn on your investment? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Two years from now, the YTM on your bond has increased by 2 percent, and you decide to sell. What price will your bond sell for? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
What is the annual realized yield on your investment? (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Suppose you buy a 8.4 percent coupon bond today for $1,110. The bond has 8 years to maturity.
Explanation / Answer
Let face value be$1000
Bond price =C*(PVIFA@YTM,n)+FV*(PVIF@YTM,n)
$1110=84*(PVIFA@YTM,8)+1000(PVIF@YTM ,80)
By trial and error method,
At YTM=6%,the right hand side of the equation is 1114.60
At YTM=7%, the right hand side of the equation is 1000
ByInterpolation,
6%+(1114.60-1110)/(1114.60-1000)
6%+0.040%=6.040%
b. Let face value be$1000
Bond price =C*(PVIFA@YTM,n)+FV*(PVIF@YTM,n)
=84*(PVIFA@4.040,8)+1000(pvif@4.040,8)
=84*6.9648+1000*0.657
=$1242.0432
Holding period return= (Income+p1-p0)/p0
=(80+1242.0432-1110)/1110
=0.1910 or 19.10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.