You are called in as a financial analyst to appraise the bonds of Olsen’s Clothi
ID: 2767238 • Letter: Y
Question
You are called in as a financial analyst to appraise the bonds of Olsen’s Clothing Stores. The $1,000 par value bonds have a quoted annual interest rate of 13 percent, which is paid semiannually. The yield to maturity on the bonds is 10 percent annual interest. There are 10 years to maturity. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
With 5 years to maturity, if yield to maturity goes down substantially to 8 percent, what will be the new price of the bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
New bond price $
Explanation / Answer
Present Value of Interest Payments
PVA = A × PVIFA (n = 10, i = 4%) Appendix D
PVA = $65 × 8.1109 = $ 527.21
Present Value of Principal Payment at Maturity
PV = FV × PVIF (n = 10, i = 4%) Appendix B
PV = $1,000 × 0.6756 = $ 675.60
$ 527.21
675.60
$1,202.81
New Bond Price $ 1202.81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.