You are bullish on Telecom stock. The current market price is $45 per share, and
ID: 2659442 • Letter: Y
Question
You are bullish on Telecom stock. The current market price is $45 per share, and you have $5,200 of your own to invest. You borrow an additional $7,400 from your broker at an interest rate of 8.5% per year and invest $12,600 in the stock.
a. What will be your rate of return if the price of Telecom stock goes up by 25% during the next year?
b. How far does the price of Telecom stock have to fall for you to get a margin call if the maintenance margin is 30%? Assume the price fall happens immediately.
Thanks!!
Explanation / Answer
a) rate of return=(0.25*(5200+7400)-0.085*7400)/5200
=34.06%
b) price for margin call =price*(1-initial margin)/(1-maintainance margin0
=45*(1-5200/12600)/(1-0.3)
=$37.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.