A company using activity based pricing marks up the direct cost of goods by 39%
ID: 2766760 • Letter: A
Question
A company using activity based pricing marks up the direct cost of goods by 39% plus charges customers for indirect costs based on the activities utilized by the customer. Indirect costs are charged as follows: $6.00 per order placed; $3.00 per separate item ordered; $28.00 per return. A customer places 10 orders with a total direct cost of $2,210, orders 312 separate items, and makes 8 returns. What will the customer be charged?
A)
$3,000
B)
$4,292
C)
$5,330
D)
$5,755
A company using activity based pricing marks up the direct cost of goods by 39% plus charges customers for indirect costs based on the activities utilized by the customer. Indirect costs are charged as follows: $6.00 per order placed; $3.00 per separate item ordered; $28.00 per return. A customer places 10 orders with a total direct cost of $2,210, orders 312 separate items, and makes 8 returns. What will the customer be charged?
A)
$3,000
B)
$4,292
C)
$5,330
D)
$5,755
Explanation / Answer
The customer pays The below:
Direct costs= 2210 * 1.39 = 3071.90
Indirect costs: 6 * 10 = $60
Seperate items - Indirect Cost = 3*312 = $936
Returns - Indirect Cost = 8*28 = 224
Total Costs = 3071.90 + 60 + 936 + 224 = 4,291.90 = $4,292
Answer : Option B: $4,292
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.