a. Tripple Plunge Corporation will pay a dividend of $4 next year and the stock
ID: 2766735 • Letter: A
Question
a. Tripple Plunge Corporation will pay a dividend of $4 next year and the stock is currently selling for $40. Investors expect 12% the rate of return on this stock. What is the growth rate of this stock?
b. Tripple Plunge Corporation issued stocks that pay a dividend of $2 and the dividends do not expect to grow. What is the price of this stock if the discount rate is 10%?
c. What is the rate of return for an investor who pay $1,054.47 for a three-year bond with a 7% coupon and sells the bond one year later for $1,037.19?
Explanation / Answer
a)
Stock price, P0 = D1÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is required return
g is growth rate
$40 = $4÷(12%-g)
12%-g = 10%
Growth rate, g = 2%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.