a. The nonvolatile, nonelectrolyte chlorophyll , C 55 H 72 MgN 4 O 5 ( 893.50 g/
ID: 954751 • Letter: A
Question
a. The nonvolatile, nonelectrolyte chlorophyll, C55H72MgN4O5 (893.50 g/mol), is soluble in ethanol CH3CH2OH.
Calculate the osmotic pressure generated when 10.4 grams of chlorophyll are dissolved in 184 ml of a ethanol solution at 298 K.
The molarity of the solution is _____ M.
The osmotic pressure of the solution is _______atmospheres.
b. The nonvolatile, nonelectrolyte chlorophyll , C55H72MgN4O5 (893.5 g/mol), is soluble in diethyl ether CH3CH2OCH2CH3.
How many grams of chlorophyll are needed to generate an osmotic pressure of 1.21 atm when dissolved in 236 ml of a diethyl ethersolution at 298 K.
_______ grams chlorophyll
Explanation / Answer
1) osmotic pressure=P=cRT c=conc of solution,
C=molarity=moles/volume
Moles=10.4g/(893.50 g/mol)=0.01164 moles
Molarity=0.01164 moles/184 ml=0.01164 mol/0.184 L=0.0632 M
P=0.0632 mol/L * 0.0821 L atm/K mol * 298K=1.548 atm
2)Let x grams of chlorophyll are needed to generate an osmotic pressure of 1.21 atm
Molarity=c=moles/volume
Moles=x/(893.50 g/mol)
Molarity= x/(893.50 g/mol)*1/0.236 L=x/210.866 M
osmotic pressure=P=cRT = x/210.866 mol/L RT
1.21 atm= x/210.866 mol/L * 0.0821 L atm/K mol*298K
X=9.653 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.